Jak dbać o serce?

Serce to jeden z najważniejszych ludzkich organów, dlatego należy dbać o nie w szczególny sposób. Niestety, jest to także bardzo wrażliwy narząd, dlatego niewłaściwy tryb życia ma bardzo negatywny wpływ na jego stan. Każdy, kto chce uniknąć chorób serca, powinien pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Na stan serca wpływa między innymi dieta. Jedząc tłuste i słone potrawy, pozbawione witamin i antyoksydantów trzeba liczyć się z tym, że pojawienie się problemów z sercem to tylko kwestia czasu. Można ich uniknąć dzięki rezygnacji z fast foodów, zastąpieniu tłuszczów zwierzęcych roślinnymi i spożywaniu potraw bogatych w witaminy i składniki mineralne.

Zdrowe serce potrzebuje także ruchu. Siedzący tryb życia sprzyja chorobom serca i układu krążenia. Aktywność fizyczna usprawnia pracę tego organu, poprawia przepływ krwi w naczyniach wieńcowych oraz reguluje ciśnienie krwi, którego wzrost także stanowi zagrożenie dla serca. Ważne jest to, aby aktywność fizyczna była regularna.

Wśród czynników ryzyka chorób serca wymienia się także stres. Warto zatem wyeliminować przyczyny jego przyczyny, jeżeli jest to możliwe. Bardzo dobre rezultaty przynoszą techniki relaksacyjne, które są polecane przede wszystkim wtedy, gdy nie można wyeliminować przyczyn stresu.

Ostatnim elementem profilaktyki serca są badania kontrolne. Powinni o nich pamiętać przede wszystkim ludzie, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, na przykład ze względu na obciążenia genetyczne albo nadwagę. Wśród takich badań można wymienić EKG, RTG i echo serca.