Wpływ stresu na stan serca

Od dawna mówi się o tym, że należy unikać stresu, ponieważ ma on zły wpływ na zdrowie człowieka. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na wyeliminowanie jego przyczyn, ponieważ napięcie nerwowe często związane jest z pracą albo sytuacją rodzinną. Wśród konsekwencji przewlekłego stresu wymienia się zwiększone ryzyko chorób serca.

Umiarkowany stres jest nieszkodliwy, a nawet pożądany, ponieważ mobilizuje człowieka do działania i zmusza do zachowania ostrożności w sytuacji zagrożenia. Zdarza się jednak, że nadmiar obowiązków i problemów sprawia, że człowiek życie w ciągłym, destrukcyjnym stresie. Napięcie nerwowe może prowadzić między innymi do wzrostu ciśnienia, które zwiększa ryzyko chorób serca, a nawet zawału. Profilaktyka kardiologiczna obejmuje zatem techniki relaksacyjne, które umożliwiają ograniczenie stresu i uczą prawidłowego zachowania w szczególnie stresujących sytuacjach. Ważną rolę odgrywa również sen, który odpręża i regeneruje organizm. W przypadku problemów ze snem, wynikających z napięcia nerwowego, warto sięgnąć po leki suplementy diety.

Warto wspomnieć o tym, że odczuwanie bólów w klatce piersiowej w stresujących sytuacjach nie zawsze świadczy o chorobach serca. U niektórych pojawiają się bóle nerwicowe, które nie są przyczyną uszkodzenia mięśnia sercowego tylko napięcia psychicznego. Wówczas zamiast do kardiologa warto udać się do psychologa. Dzięki psychoterapii można uporać się z problemami, które mają negatywny wpływ na samopoczucie psychiczne oraz fizyczne.