Wpływ palenia na serce

Stan serca ma istotny wpływ na ogólny stan zdrowia człowieka. Zaburzeniom pracy serca sprzyja wiele czynników, dlatego zachowanie go w dobrej kondycji wymaga zdrowego trybu życia. Jednym z najważniejszych zadań jest rzucenie palenia.

O tym, że palenia papierosów wpływa negatywnie na zdrowie nie trzeba chyba przekonywać nikogo. Niestety, pomimo licznych ostrzeżeń lekarzy i napisach ostrzegawczych na opakowaniach papierosów, wiele osób nie jest w stanie zrezygnować z palenia. Niektórzy lekceważą wszelkie ostrzeżenia i są przekonani, że ich serce nie jest zagrożone. Warto zatem wyjaśnić, że każdy wypalony papieros zwiększa zagrożenia miażdżycą i zmniejsza ilość antyoksydantów w organizmie. Nie oznacza to, że problemy z sercem zaczną być odczuwane po kilku latach palenia. Bardzo często choroby tego narządu u palaczy diagnozuje się bardzo późno, co utrudnia skuteczne leczenie. Według najnowszych badań, potrzeba aż pięciu lat od zaprzestania palenia, aby ryzyko rozwoju chorób serca obniżyło się do takiego poziomu, jak u osób nigdy nie palących. Rzucenie palenia nie jest proste, ale obecnie dostępnych jest wiele metod wspomagających, między innymi gumy do życia albo plastry naskórne. Warto poprosić o poradę osoby, którym udało się zerwać z tym nałogiem.

Należy pamiętać o tym, że palenie papierosów wpływa negatywnie nie tylko na serce. Cierpią na tym także płuca i układ oddechowy. Mężczyznom warto przypomnieć, że wśród negatywnych skutków palenia wymienia się również zaburzenia erekcji.